Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oslavy DNE HASIČSTVA v Praze 4. května 2016

U příležitosti svátku svatého Floriana se ve středu 4. května 2016 na Hradčanském náměstí v Praze uskutečnila oslava Dne hasičstva, které se za SDH Všenice zúčastnil jednatel pan Tomáš Benetka.

Den hasičstva byl zahájen položením věnců k pomníku Tomáše Garrigue Masaryka, následoval slavnostní slib dvě stě padesáti nových příslušníků HZS ze všech krajů České republiky. Na slavnostní slib navazovaly moderované ukázky vybavení a práce hasičů z řad HZS, jednotek sborů dobrovolných hasičů, hasičských jednotek podniků a hasičské jednotky Armády České republiky. Svoji činnost prezentovali také mladí hasiči. I přes nepřízeň počasí se program těšil velkému zájmu veřejnosti.

Den hasičstva byl symbolicky zakončen Hasičskou mší za živé i zahynuvší hasiče v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, slouženou Dominikem kardinálem Dukou. Mše se zúčastnilo kolem dvou a půl tisíce hasičů z celé České republiky a přímý přenos mše vysílala ČT 2 od 18 hodin. Celý záznam mše je v archivu vysílání ČT na http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11379948609-bohosluzba-za-cleny-hasicskych-sboru/21656221454

Program oslav:

13.30 -   Zahájení, nástup jednotek, příjezd delegací.
13:50 -   Kladení věnců k soše prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.
14:20 -   Slavnostní slib příslušníků Hasičského záchranného sboru České republiky.
15:00 -  Statické a dynamické ukázky hasičské techniky a doprovodný program ukázek činnosti dětských kolektivů malých hasičů.
17.45 -   Hasičská mše za živé i zahynuvší hasiče sloužená Dominikem kardinálem Dukou.

 
Tomáš Benetka
jednatel SDH Všenice
 

Svatý Florian

Svatý Florian se narodil někdy v polovině 3. století našeho letopočtu. Byl správce římské provincie Noricum se sídlem v městě Lauriacum. sv_florian.jpgZa vlády císaře Diokleciána a jeho spoluvladaře Maximiána jako horlivý křesťan tajně pomáhal pronásledovaným křesťanům. V roce 304 našeho letopočtu byla odhalena jeho křesťanská víra. Vyšetřoval ho soudce Aquilinus, který ho podle legendy dal třikrát zbít provazy a meči. Florián se přesto odmítnul vzdát křesťanské víry. Nakonec byl s mlýnským kolem připevněným na krku svržen z mostu do řeky Enže. Jeho ostatky se v roce 1183 na žádost polského knížete Kazimíra II. Spravedlivého jako záštita proti Rusům dostaly do Polska. Byly uloženy v nově vystavěném chrámě v Krakově a svatý Florián byl přijat za patrona Polska.

Svatý Florián bývá nejčastěji zobrazován jako římský voják s přilbou, mečem a korouhví vylévající z vědra vodu na hořící dům a někdy i na hořící chrám. Stal se patronem všech hasičů, kominíků a zedníků. Floriánovo „hasičství" je však třeba chápat spíše jako hašení požáru lidské zloby a nenávisti. Svatý má proto v rukou nádobu vody života, která má hasit vyprahlost a zlo.